Moet u Tylenol, Advil of aspirine gebruiken voor pijn? Dit is wat het bewijs zegt.

Praneat/Shutterstock

Welkom bij Lieve Julia , een wekelijkse column waar lezers alledaagse gezondheidsvragen kunnen stellen over alles, van de wetenschap van katers tot de mysteries van rugpijn. Julia Belluz zal het onderzoek doornemen en overleggen met experts in het veld om erachter te komen hoe de wetenschap ons kan helpen een gelukkiger en gezonder leven te leiden.

Heb je een vraag? Gebruik onze indieningsformulier of vraag @juliaoftoronto op Twitter.

Wat is het verschil tussen Tylenol, Advil en aspirine? Welke kan ik het beste nemen tegen pijn?

Ik gebruikte paracetamol (meestal aangeduid met de merknaam Tylenol) voor af en toe hoofdpijn of spierpijn, vooral omdat we dat in mijn huis gebruikten toen ik opgroeide. Ik heb er niet veel over nagedacht of het meer of minder effectief was dan enig ander type vrij verkrijgbare pijnstiller, en ik vermoed dat hetzelfde voor veel mensen geldt. Acetaminophen is tenslotte de meest populair vrij verkrijgbare pijnstiller wereldwijd.



Dus ik was verrast toen ik ontdekte dat er een enorme kloof is tussen hoe pijnonderzoekers over dit medicijn denken en hoe het publiek doet. Meer specifiek zei elke onderzoeker met wie ik contact opnam voor dit stuk een variatie op wat: Andrew Moore , een pijnonderzoeker aan de Universiteit van Oxford, vertelde me: Tylenol werkt eigenlijk niet zo goed voor pijn. Om preciezer te zijn, zei hij: 'Ik kan me niet voorstellen waarom iemand paracetamol zou nemen.'

Moore heeft een aantal systematische reviews gedaan over vrij verkrijgbare pijnstillers, waarbij hij naar al het beschikbare bewijsmateriaal heeft gekeken om erachter te komen welke het beste werken voor verschillende problemen. Ik vroeg hem om de algemene succespercentages te beschrijven voor de meest voorkomende drie: paracetamol (zoals Tylenol), ibuprofen (zoals Advil) en aspirine.

Zoals alle goede evidence-based medicijndenkers kon hij een heel praktisch antwoord geven: 'Als je het hebt over aspirine in doses van 500 tot 1.000 mg of twee tabletten, krijgt 30 procent van de mensen verlichting van acute pijn. Voor paracetamol in doses van 500 tot 1.000 mg heeft ongeveer 40 procent succes. Voor ibuprofen, in de normale formulering van ongeveer 400 mg of twee tabletten, heeft ongeveer 50 procent succes.'

tegen empathie: pleidooi voor rationeel medeleven

Moore verwees hier naar acute pijn die toeslaat na een specifieke gebeurtenis, zoals een... chirurgie , een snee of een brandwond, maar zijn boodschap was simpel: Ibuprofen lijkt het beste te werken, gevolgd door paracetamol en daarna aspirine.

lage rugpijn jb

(Maridav/Shutterstock)

Voor aanhoudende (of chronische) pijn - zeg maar een zere onderrug, of het soort degeneratieve artritis dat zich gewoonlijk ontwikkelt met de leeftijd - presteert ibuprofen nog steeds beter dan paracetamol.

'WE VONDEN DAT [TYLENOL] INEFECTIEF IS VOOR ZOWEL PIJN ALS HANDICAP UITKOMSTEN VOOR LAGE RUGPIJN' A 2015 systematische review van hoogwaardig bewijs, gepubliceerd in de BMJ , ontdekte dat paracetamol de meeste patiënten met chronische lage rugpijn niet leek te helpen, en dat het nauwelijks pijn verlicht bij mensen met artrose. Zoals de onderzoekers schreven: 'We ontdekten dat [paracetamol] ineffectief is voor zowel pijn- als invaliditeitsresultaten voor lage rugpijn op de onmiddellijke en korte termijn en niet klinisch superieur is aan placebo voor zowel pijn- als invaliditeitsresultaten voor osteoartritis.'

Een beperking van de studie is dat het bewijs over paracetamol voornamelijk was voor acute lage rugpijn, maar ook:de Universiteit van Leeds' Philip Conaghan legde uit, 'Thier zijn heel weinig langetermijngegevens [over chronische rugpijn], en als een medicijn niet werkt bij het acute probleem, lijkt het onwaarschijnlijk dat het in de chronische fase werkt - hoewel rugpijn zelfs complexer kan zijn dan osteoartritispijn. '

trevor noah vs. tomi lahren

De studie merkte ook op dat patiënten die paracetamol gebruiken 'bijna vier keer meer kans hebben op abnormale resultaten bij leverfunctietesten in vergelijking met degenen die orale placebo gebruiken'.

Andere onderzoeken, zoals deze goed opgezette gerandomiseerde controlestudie van de mensen met kniepijn, hebben vergelijkbare conclusies: Acetaminophen presteert niet zo goed als ibuprofen en is gekoppeld aan hogere leverproblemen.(Ibuprofen heeft ook mogelijke bijwerkingen; daarover hieronder meer.)

Dus hoe zit het met af en toe hoofdpijn? Wat werkt daar het beste voor?

Het blijkt dat dit een ander fascinerend probleemgebied is voor pijnonderzoekers. Moore heeft al het bewijs bekeken voor wat hij 'onregelmatige spanningshoofdpijn' noemt en ontdekte dat 'het verrassend is hoe slecht [het onderzoek] is en hoe weinig het ons vertelt.' Ofwel zijn de uitkomsten in onderzoeken slecht gedefinieerd, de onderzoeken hebben te weinig deelnemers om iets concreets te zeggen, of veel mensen in de onderzoeken lijken daadwerkelijk chronische hoofdpijn te hebben in tegenstelling tot de gewone hoofdpijn die de onderzoekers zouden bestuderen.

'De meeste mensen zouden zeggen, als je naar de gegevens kijkt, neem een ​​ibuprofen tablet,' zei Moore. 'Acetaminophen is gewoon geen erg goede pijnstiller [pijnstiller], maar het is het go-to-medicijn omdat men denkt dat het veilig is.'

En dat is waar het nog interessanter wordt: paracetamol is eigenlijk niet zo veilig.

hoeveel mensen sterven er elk jaar door auto-ongelukken?

'We dachten altijd dat [paracetamol] veilig was, maar er zijn steeds meer signalen van onbedoelde overdosering bij mensen die het regelmatig gebruiken voor chronische pijn en enige levertoxiciteit', legde uit Conaghan , wie heeft gegevens over bijwerkingen bestudeerd gerelateerd aan dit populaire medicijn.

hoeveel eindcreditscènes in ant man

Tussen 1998 en 2003 was paracetamol de belangrijkste oorzaak van acuut leverfalen in de VS. Er zijn ook honderden gerelateerde sterfgevallen per jaar, maar houd er rekening mee dat miljoenen mensen medicijnen gebruiken met paracetamol, dus deze meer extreme bijwerkingen zijn zeldzaam (vooral als je ze af en toe slechts in kleine doses gebruikt). Toch zijn de risico's misschien niet de moeite waard vanwege de minimale pijnstillende voordelen van het medicijn.

'Geloof niet dat alleen omdat iets vrij verkrijgbaar is, het veilig is', voegde Conaghan eraan toe. (Hij adviseerde mensen om hun arts te raadplegen als ze een van deze pijnstillers langer dan een paar dagen gebruiken - vooral als ze al andere medicijnen gebruiken.)

'[Tylenol] is een oud medicijn, verouderd en moet helemaal worden vermeden'

Kay Brune , een professor in farmacologie en toxicologie aan de Duitse Friedrich-Alexander Universiteit, die ook de toxiciteit van pijnstillers heeft bestudeerd, was zelfs nog directer in zijn gedachten over paracetamol: 'Het is een oud medicijn, verouderd en moet helemaal worden vermeden.'

Aspirine is veiliger dan paracetamol, zei hij, maar om als pijnstiller te worden gebruikt, zijn veel hogere doses nodig - die bijwerkingen zoals maagklachten kunnen hebben. Aspirine verstoort ook de bloedstolling gedurende dagen na inname. 'Als je één gram aspirine slikt,' legde Brune uit, 'loop je het risico nog vier dagen te bloeden.' Dit is de reden waarom aspirine zijn plaats heeft als beschermend middel tegen beroertes en hartaanvallen voor mensen met een hoger risico.

Ibuprofen heeft deze twee problemen niet - het is minder giftig dan de andere in de doses die mensen pijnverlichting geven. Maar het heeft andere bijwerkingen. 'Ibuprofen brengt mensen in gevaar voor bloedingen in het maagdarmkanaal en nierbeschadiging - dus het is niet zonder risico's,' zei Brune. Het gebruik ervan in hoge doses lijkt ook de bloeddruk te verhogen en het risico op een hartaanval en beroerte te vergroten - een van de redenen waarom de Food and Drug Administration waarschuwde onlangs: mensen mogen ibuprofen (en andere 'niet-steroïde anti-inflammatoire geneesmiddelen' of NSAID's, zoals naproxen) alleen voor korte tijd en in kleine hoeveelheden gebruiken.

Ik vroeg Brune wat hij zou aanraden voor af en toe hoofdpijn of spierpijn. 'Het nemen van 400 mg ibuprofen zal geen meetbare schade veroorzaken', antwoordde hij. 'Van alle medicijnen die we hebben, is het voor de meeste indicaties ook de meest effectieve.'

Is paracetamol ergens goed voor?

Als de onderzoeksgemeenschap de kant van ibuprofen lijkt te kiezen voor pijn, is paracetamol dan ergens goed voor?

Ja. Er zijn groepen mensen met gezondheidscomplicaties die ibuprofen niet mogen gebruiken. Patiënten met nier-, maag-, cardiovasculaire of bloedingsproblemen moeten bijvoorbeeld NSAID's zoals ibuprofen vermijden, dus artsen kunnen in deze gevallen Tylenol aanbevelen.

Er zijn ook aanwijzingen dat NSAID's het risico op psychose en cognitieve stoornissen bij ouderen kunnen verhogen, dus artsen kunnen voorkomen dat deze medicijnen aan oudere patiënten worden voorgeschreven. En Tylenol wordt over het algemeen als veiliger beschouwd dan Advil of aspirine voor zwangere vrouwen.

Koorts is een ander gebied waar paracetamol kan helpen, zei Moore. volgens een systematische herziening, paracetamol lijkt veilig te zijn voor de behandeling van zeer jonge kinderen met koorts, en jij? kan kinderen geven zo jong als 3 maanden oude paracetamol, terwijl u moet wachten tot kinderen ten minste 6 maanden oud zijn om ze veilig met ibuprofen te behandelen. Dit kan helpen om de populariteit van medicijnen zoals Tylenol voor kinderen te verklaren.

Maar een laatste waarschuwing: als uw kind ouder is dan 6 maanden, is het: niet zo duidelijk dat paracetamol beter presteert dan ibuprofen voor het verminderen van koorts, en hetzelfde is: echt voor volwassenen. Houd daar dus rekening mee de volgende keer dat u uw medicijnkastje confronteert.

Stuur je vragen naar Julia via het indieningsformulier of @juliaoftoronto op Twitter. Lees meer over Lieve Julia hier .


Kijk: Hoe Amerikanen vast kwamen te zitten met eindeloze drugsadvertenties